مقالات

تکنولوژی SMD 3.0 چیست ؟

فناوری SMD 3.0 داهوا

معرفی فناوری SMD 3.0 داهوا

امروزه یکی از راهکارهای امنیتی پرکاربرد و قابل اعتماد استفاده از سیستم های نظارت تصویری یا به عبارتی دیگر سیستم های دوربین مداربسته می باشد. سیستم های نظارت تصویری این توانایی را دارند که جزئیات دقیق و با کیفیتی از رویدادهای در حال وقوع را ضبط و به نمایش بگذارند.

در گذشته هنگامی که ضبط تصاویر دوربین مداربسته را بر اساس تشخیص حرکت سوژه تنظیم می کردیم، دوربین هر گونه حرکتی مانند حرکت برگ درختان، وزش باد، بارش برف و باران، حرکت حیوانات خانگی، تغییرات نور محیط و … را به عنوان تشخیص حرکت می شناخت و شروع به ضبط تصاویر می کرد. این مسئله در بسیاری از موارد موجب خطاهای زیادی می شد و کاربر سیستم نظارت تصویری به دلیل آلارم های کاذبی که ناشی از تشخیص هر حرکتی دریافت می کرد دچار سردرگمی می شد و دیگر به آنها اطمینان نمی کرد و در بعضی موارد حتی گزینه اعلان هشدارهای ناشی از تشخیص حرکت را غیر فعال می نمود.

برای برطرف نمودن این مشکل شرکت داهوا که یکی از تولیدکنندگان معتبر و پیشتاز جهان در حوزه سیستم های نظارت تصویری است با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، قابلیت SMD یعنی امکان تشخیص هوشمند حرکتی را معرفی و ارائه نمود.

تکنولوژی SMD داهوا یکی از قابلیت های کاربردی است که می تواند این هشدارهای اشتباه را به حداقل برساند و امکان مدیریت بهتر و بیشتر محیط را برای کاربران به ارمغان می آورد تا کاربران بتوانند به هشدارهای مربوط به تشخیص حرکت اتکا کنند و اقدامات لازم را در جهت رفع اخطار انجام دهند.

 

 

فناوری SMD یا Smart Motion Detection داهوا

فناوری های تشخیص حرکت در گذشته به این صورت بود که هرگونه تغییر حالتی که موجب تغییر در پیکسل های تصویر می شد را به عنوان حرکت تشخیص می دادند و دوربین ها شروع به تصویربرداری می کردند. بنابراین بسیاری از فیلم های ضبط شده در دستگاه بی استفاده می شدند و تصاویر غیر ضروری و بدون کاربرد ظرفیت هارد را پر می کردند. به همین ترتیب در مواقعی که جستجوی ویدئوی خاصی مورد نیاز بود پیدا کردن فیلم مورد نظر با کندی انجام می شد.

شرکت داهوا (ِDahua) در سال 2018 با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی، فناوری جدید خود به نام Smart Motion Detection (SMD) به معنای سیستم تشخیص حرکت هوشمند را معرفی کرد.

تکنولوژی SMD برای تمایز و تشخیص حرکت انسان و وسایل نقلیه (خودرو) از دیگر حرکت های موجود در محیط مثل جنبش حیوانات، ریزش برگ درختان و … ساخته شده و می تواند هشدارهای لازم را به صورت لحظه ای و در کمترین زمان ممکن از طریق نرم افزار برای کاربران ارسال کند.

با توجه به این که سیستم های نظارت تصویری در محیط های متعدد و پروژه های نظارتی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد شرکت داهوا تکنولوژی SMD را به گونه ای طراحی کرده است که در همه پروژه ها پاسخگوی نیاز کاربران باشد.

 

تکنولوژی SMD 3.0

 

پیدایش تکنولوژی SMD plus در دوربین مداربسته

شرکت داهوا در سال ۲۰۱۹ نسخه ارتقا یافته ای از نسخه ابتدایی تکنولوژی تشخیص هوشمند حرکتی SMD را منتشر کرد. در فناوریSMD Plus  تشخیص انسان و خودرو با دقت بالاتری نسبت به نسخه ابتدایی انجام می شود و در این نسخه تراشه هوشمند AI مستقلی برای کاهش هشدارهای دروغین تعبیه شده است که ۱۰ برابر قدرت پردازش را بهبود می بخشد.

نسخه جدید SMD Plus نظارت دقیق تری بر وقایع را ارائه می دهد و می تواند داده های مربوط به انسان و وسایل نقلیه را فقط با یک کلیک تفکیک کند و به همین ترتیب امکان جست و جوی سریع در بازپخش را برای کاربران فراهم می سازد که موجب صرفه جویی در هزینه و زمان کاربر ناشی از بازیابی تصاویر ویدئویی می شود. در این نسخه در صورت شناسایی افراد ناشناس هشدار به کاربران ارسال می شود.

فناوری SMD plus داهوا این توانایی را دارد که انسان را از فاصله 7 متری و خودرو را از فاصله 10 متری در میدان دید خود، با ضریب خطای کمتر از 1 درصد و دقت 97 درصد تشخیص دهد و به طور موثر موجب کاهش هشدارهای دروغین شود. دوربین های با قابلیت SMD Plus می تواند برگ ها، چراغ ها، حیوانات خانگی و سایر اشیا مزاحم و غیر هدف را فیلتر کند.

 

SMD 3.0 داهوا چیست؟

تکنولوژی SMD 3.0 نسخه جدید و بروزرسانی شده SMD plus است که در تشخیص و تفکیک انسان و خودرو با دقت بسیار بیشتری عمل می‌ کند. به طور کلی نسخه SMD 3.0 دارای دقت بالاتری نسبت به نسخه های قبلی است و با دقت 99 درصد خودرو و انسان را در تصویر تشخیص می دهد. این تکنولوژی قادر است انسان را از فاصله 15 متری و خودرو را از فاصله 25 متری در میدان دید خود، تشخیص دهد.

هنگامی که یک فرد یا یک وسیله نقلیه وارد میدان دید دوربین مداربسته با قابلیت SMD 3.0 می شود، سیستم SMD هشدارهای قابل جستجو در دستگاه ضبط تصویر را ایجاد می کند و به این ترتیب تمامی اعلان های صحیح بر روی تلفن همراه‌ قابل دریافت است.

از تکنولوژی SMD 3.0 برای پروژه هایی که کنترل و نظارت دقیق محیط در آنها حائز اهمیت است، بیشتر استفاده می شود زیرا ضریب خطای اعلان های دریافت شده روی نرم افزار با وجود این تکنولوژی بسیار کاهش می یابد و بنابراین تعداد روزهای ویدئوهای ضبط شده روی هارد دستگاه بهینه تر شده و فضای ذخیره سازی کمتری مورد استفاده قرار گیرد.

 

معرفی تکنولوژی SMD 3.0

مزایای تکنولوژی 3.0 smd داهوا :

  • کاهش آلارم خطا و رفع هشدارهای کاذب

به دلیل ارتقا ظرفیت های هوش مصنوعی در تکنولوژی SMD 3.0، آلارم های خطا از طریق حرکت حیوانات و برگها و نورها و … به میزان بسیار زیادی کاهش پیدا کرده است.

در فناوری پیشین تشخیص حرکت، تعداد اعلان های ارسالی کاذب و یا غیر ضروری بسیار زیاد بود و کاربران با تعداد بسیار زیادی از هشدارهای کاذب مواجهه می شدند. بنابراین کاربران به هنگام دریافت این هشدارها، وقایع را جدی نمی گرفتند و بعضا در بسیاری از موارد، اعلانات حرکتی نرم افزارهای انتقال تصویر را غیر فعال می کردند تا با هشدارهای کاذب مواجهه نشوند.

اما در فناوری SMD 3.0 به دلیل اینکه فقط تشخیص حرکت انسان و خودرو را توسط دوربین ثبت می کند، هر اعلانی که ایجاد شود نیز به صورت واقعی و ناشی از تشخیص حرکت انسان و خودرو می باشد و کاربر با اطمینان از اعلان هشدار واقعی می تواند اقدام مناسب در جهت رفع هشدار ایجاد شده را انجام دهد.

 

قابلیت SMD 3.0

 

  • فاصله تشخیص طولانی

با دوربین 2.8 میلیمتر ، فاصله تشخیص تا 18 متر
در تکنولوژی smd3.0  با دوربین 2.8 میلیمتر فاصله تشخیص انسان تا 12 متر و تشخیص وسیله نقلیه تا 18 متر می باشد در صورتی که در تکنولوژی smd plus  که قبل از smd 3.0  معرفی شد با دوربین 2.8 میلیمتری فاصله تشخیص انسان 6 متر و فاصله تشخیص وسیله نقلیه 9 متر می باشد.

 

قابلیت SMD 3.0 داهوا

 

  • تشخیص با دقت بالاتر

به واسطه ارتقاء ظرفیت هوش مصنوعی در SMD 3.0، دقت تشخیص و تمایز انسان و وسیله نقلیه تا میزان حداکثر 99 درصد افزایش یافته است.

 

تکنولوژی SMD داهوا

 

  • جست و جوی سریع هدف

کاربر دستگاه می تواند به راحتی تصاویر و ویدئوهای ضبط شده خود را بر اساس حرکت انسان و وسیله نقلیه طبقه بندی و جست و جو کند.

 

SMD 3.0 چیست

 

  • تنظیمات ساده و آسان

قابلیت smd 3.0 به صورت پیش فرض در تجهیزات سری wizsense  فعال می باشد. تنظیمات بر اساس انسان و وسیله نقلیه به صورت مجزا قابل تقسیم بندی می باشد و به سادگی می توان تنظیمات مورد نظر را روی دستگاه انجام داد. همچنین این تکنولوژی در دوربین های با قابلیت SMD 3.0 نیز به طور پیش فرض فعال است. تنظیمات آن هم مشابه موشن یا تشخیص حرکت معمولی انجام می شود، با این تفاوت که در قسمت  Setup یا Setting به قسمت Smart motion detection باید مراجعه کرده و تنظیمات مورد نظر را اعمال نمایید.

 

تکنولوژی SMD 3.0 در داهوا

 

  • بهینه سازی فضای ذخیره سازی

در تکنولوژی SMD 3.0 به این خاطر که فقط ویدئوها و تصاویری که دارای حرکت انسان و خودرو می باشد روی هارد ذخیره می گردد، حجم مصرفی ظرفیت هارد به صورت قابل توجهی کاهش می یابد و زمان طولانی تری نسبت به قبل می توان از ظرفیت هارد استفاده کرد و روزهای بیشتری را ذخیره نمود.

از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بودید سپاسگزاریم.

 

برای مشاهده سایر مقالات سایت کلیک کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *